توری گابیون

میزان رضایت مندی شما

قیمت توری گابیون

توری گابیون 

گابیون قفسی ساخته شده از توری مقاوم با بافت شش ضلعی است که از جنس گالوانیزه گرم(ضد زنگ) می باشد به این نوع توری ها  توری سنگی نیز گفته می شود . توری گابین که از کلمه ایتالیایی گابیون (cavea) به معنای قفس بزرگ نام گذاری شده این استوانه یا جعبه با سنگ و بتن و گاهی اوقات از شن وماسه وخاک  یا بسته به نوع کاربردخود  در صنعت مهندسی عمران ، راه سازی ، کاربرد های نظامی و محوطه سازی پر می شود که رایج ترین کاربرد را در صنعت مهندسی عمران دارد توری گابیون در ابتدا مصرییان برای هدایت نیروی آب برای کناره های رود نیل استفاده می کردند و همچنین در زمینه های نظامی  قابل استفاده  بود که  در طول جنگ جهانی   توری های گابین از خاک و شن و ماسه پر شده و برای محافظت از ساپیزر ها( پیاده نظام )و توپخانه ها در برابر آتش دشمن  نیز کاربرد داشت.

و در سال های اخیر ، از توری گابیون به طور گسترده تری به کار گرفته شد علاوه بر این ، بافت خاص سنگ و ویژگی دیوار سفت و سخت آن باعث محبوبیت بسیار زیاد آن در میان باغبانان ، مناظر خانه پیدا شد . یکی دیگر از کاربرد های متنوع و مهم جاده سازی است که مهار کننده و جلوگیر از ریزش سنگ های اطراف جاده هاست ، استفاده از سد سازی برای مهار دیوار های خاکی و کنترل و هدایت آب کارایی دارد . در ایالات متحده ، استفاده از توری گابیون در ابتدا با پروژه هایی که از سال 1957 تا 1965 در رودخانه های شمالی ، ویرجینیا و رود زلاند ، نیوهمپشایر آغاز شد. بیش از 150 سازه کنترل درجه ، بازخریدهای بانکی و منحرف کننده های کانال در دو سایت سرویس جنگل ایالات متحده ساخته شده است.

سرانجام ، بخش بزرگی از ساختارهای جریان به دلیل تخریب و عدم یکپارچگی ساختاری سبدها از کار افتادند. به طور خاص ، خوردگی توسط حرکت  بستر سازه و زمانی که کانال ها فرو می ریزد خطر ساز بوده. با رشد و بزرگ شدن درختان در بالای آبشارهای گاهین نیز به کار رفت، و گابیون های دیگر در کانال ها و از آنها به سمت رودخانه استفاده می کنند . در باغ ها و هر مکانی که می تواند دیوار وجود داشته باشد. بیشتر و بیشتر صاحبان خانه از دیوار گابیون برای جایگزینی حصار پیوند زنجیره ای یا سایر نرده ها استفاده کرده اند. گابیون عملکرد مشابهی برای جلوگیری از بیرون رفتن حیوانات یا افراد نیز استفاده دارد. از طرف دیگر حصار گابیون از حریم خصوصی شما محافظت می کند.

دیوار گابیون چه مدت دوام دارد؟

طول عمر استفاده توری های گابیون ها بستگی به عمر سیم دارد و نه به محتوای درون توری ها و زمانی که سیم خراب شود سازه نیز از بین می رود . سیم فولادی گالوانیزه معمول ترین نوع توری های گابین اغست ولی از سیم های فولادی ضد زنگ با روکش PVC  نیز استفاده می شود در طی سال های اخیر تخمین زده شده است که توری های گابیون گالوانیزه پوشش داده شده می توانند تا 60 سال مقاومت و طول عمر داشته باشند که برخی از تولید کنندگان توری گابین قوام ساختار را 50 سال تضمین می کنند.

دیوار نگهدارنده گابیون چیست؟

منظور از دیوار نگهدارنده گابیون ، یک دیوار حائل است که از یک قفس سیم ساخته شده و با سنگ پر می شود وبرای حمایت کافی از خاک طراحی شده است . دیوار حائل را می توان به سرعت برای ساختار قفس های گابیون تنظیم کرد و ارتفاع و زاویه این دیوار با توجه به فرضییات و تئوری کلاسیک استفاده شده در حل این مسئله متفاوت عمل می کند . در نتیجه انعطاف پذیری و نفوذ پذیری خوب ، ساختار گابیون می تواند شکل خود را متناسب با شرایط تغییر دهد.

قیمت توری گابیون

قیمت توری گابیون یکی از توری های فلزی میباشد که قیمت آن وابسته به قیمت روز مفتول گالوانیزه میباشد. پس بهتر است برای اخذ قیمت این توری ابتدا از قیمت روز مفتول سیاه و مفتول گالوانیزه مطلع شوید.

انواع توری گابیون :

انواع مختلفی از گابیون ها برای تأمین نیازهای عملکردی خاص استفاده می شودند و برخی اصطلاحات خاص برای اشکال خاص مورد استفاده قرار گرفته می شود .

  • توری گابیون کیسه ای : شکل سبد طراحی شده است درسازه های نگهدارنده مانند دیوارها ،دیوارهای حفره ایی و خاکریز ها در قالب جعبه مکعبی که می توان آن را با موادهای متفاوتی پر کند
  • توری گابیون تشکی :شکلی از گابیون با ارتفاع نسبتا کم  با ابعاد جانبی معمولاً بسیار گسترده می باشد. برای محافظت از سطوح در برابر فرسایش موج و حمله های مشابه ،حاشیه کانال ها، سدها،موج ها استفاده می شود
  • توری گابیون بی شکل :برای نگهداری مصالح و تجهیزات یا خاک کنار جاد به کار می رود
  • توری گابیون بی شکل :برای دیوارهای موقت سیل یا زیباسازی شهر با قرار دادن گل و گیاه درون آن کاربرد دارد .

مزایای توری گابیون:

ماندگاری : مقاومت بالا گابیون در برابر وجود خوردگی اتمسفر حاکم بر محیط بر روی سیم ها نشان دهده مقاومت بالا این توری می باشد .

انعطاف پذیری :این ویژگی اجازه می دهد بدون شکست یا از دست دادن کارایی به شکل دلخواه شما در بیاید و تغییر شکل دهد .به این معنا که دیوارهای نگهداره می تواند تهویه دیفرانسیل شدید را در خود جای دهد .

مقاومت : گابیون ها از نطر قدرت رضایت بخش هستند و توانایی مقاومت در برابر نیروی سیل و فشار یخ و زمین را دارد .

اقتصادی : از نظر مواد نیروی کار در مقایسه با سایر توری ها مقرون به صرفه می باشد .

سازگاری با محیط زیست : می توان آن را با مواد طبیعی پر کردوهمچنین مواد بازیافت شده را می توان در قفس گابیون قرار داد و شکافت های موجود بین مواد مانع رشد گیاهان نیست و عناصر گابیون مانعی برای طبیعت و رشد گیاهان ندارد .

گاهی اوقات از توری پرسی ، توری مش و حتی رابیتس بجای توری گابیون استفاده میشود ولی ، از نظر اقتصادی بصرفه نیست و برای اینکه توری پرسی و مش از مفتول های بزرگتری نسبت به گابیون استفاده میشود وزن توری سنگین تر میشود و از نظر اقتصادی صرف نخواهد داشت. اگر از توری هایی غیر از گابیون استفاده شود باید در ساخت توری از میلگرد نیز استفاده شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *