عرشه فولادی

میزان رضایت مندی شما

عرشه فولادی 

عرشه فولادی یک ورق فولادی موج دار به شکل سرد است که توسط ورق فولاد با تیرچه بلوک یا تیر پشتیبانی می شود. برای حمایت از بتن یا غشای عایق سقف استفاده می شود. عرشه برای ارائه یک محصول کارآمد از نظر ساختاری برای استفاده در سیستم های سقف و کف ساخته شده است. طراحی و ساخت آن به گونه ای است که خواص فولاد را با ایجاد نسبت مقاومت به وزن بالا به حداکثر می رساند و دوام بالایی دارد به گونه ای که 50 سال عملکرد رضایت بخش را به همراه دارد و علاوه بر این هزینه های حمل و نقل و نصب را کاهش می دهد.

 

عرشه فولادی
عرشه

امروزه محصولات گسترده ای از عرشه فولادی در بازار وجود دارد که اساساً به دو دسته تقسیم می‌شوند: کف بادی و کف کامپوزیت. عرشه فولادی یک عنصر پانل ساختاری است که به عنوان سطح کف یا سقف عمل می کند. این عرشه به صورت رول از ورق فولاد با کیفیت تشکیل شده است و برای ساخت تیرچه یا خلخال ها استفاده می‌شود. از تغییرات ضخامت ، شکل و عمق عرشه می توان برای دستیابی به انواع شرایط بارگیری و دهانه استفاده کرد. این محصول همچنین می تواند به ساختار پشتیبانی متصل شود تا بتواند مانند آدیافراگم عمل کند و مهاربندی جانبی برای ساختمان فراهم کند.

انواع عرشه های فولادی:

عرشه فولادی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند ازعرشه سقف (roof deck) و طبقه کامپوزیت (Composite Floor Deck).

 1. عرشه سقف (roof deck): سقف فولادی اصلی ترین ترکیب سازه ای است که تقریباً در همه سقف های مسطح استفاده می شود. این محصول یک پنل ساختاری است که روی تیرچه یا ستون های سقف گسترش می یابد تا سطح مسطحی را ایجاد کند که روی آن می توان از سقف ضد آب استفاده کرد. عرشه فولادی بستر اکثر بام‌های دارای سقف های غشایی یا مجموعه های سقف ورق ورق عایق شده است. از عرشه بام همچنین در طرح های غیر معمولی که ممکن است شیب دار یا خمیده باشند استفاده شده است.
 2. طبقه کامپوزیت (Composite Floor Deck): هنگامی که عرشه کف فولادی برای اولین بار معرفی شد ، به طور معمول از آن به عنوان پروفیل های عرشه سقف معمولی به صورت دائمی یا “در جای خود” برای یک بتن مسلح ریخته شده در دال استفاده می شود. مزایای خاصی در هزینه و زمان ساخت کوتاه برای این نوع قالب بتنی نسبت به قالب متحرک سنتی وجود دارد. نام دیگر این نوع عرشه floor deck یا غیر مرکب است. در دهه 1960 ، محصولات floor deck توسعه یافته است که شامل روشی برای اتصال بتن و عرشه است. با بستن آن و دال بتنی به یکدیگرسقف سازه تقویت میشود.
 3. تقویت سازه
  تقویت سازه

مزایای عرشه فولادی:

 • تطبیق پذیری: محصولات عرشه فولادی در محدوده عمق 38 تا 76 میلی متر است و فاصله دنده های آن به شرکت های تولید کننده بستگی دارد. Roof deck همچنین می تواند به عنوان عرشه صوتی با سوراخکاری در عناصر وب برای کاهش صدا ارائه شود. محصولات عرشه فولادی با ضخامت های مختلف موجود است تا بیشتر نیازهای ساختاری را برآورده کنند. این گزینه های گسترده باعث می شود عرشه فولادی در طیف وسیعی از پروژه ها و طرح های سازه ای قابل اجرا باشد.
 • نسبت مقاومت به وزن: مقاومت فولاد با حداکثر بازده در طراحی و ساخت عرشه فولادی استفاده می شود و در نتیجه محصولاتی با نسبت مقاومت به وزن بالا تولید می شود. در نتیجه هزینه های تحویل ، نصب و قاب سازی می تواند کمتر از سیستم های دیگر باشد.
 • زیبایی ساختاری: اگرچه عرشه در درجه اول یک سازه است ، اما اگر در فضای داخلی ساختمان قرار بگیرد از نظر ظاهری جذاب است. با استفاده از پوشش نازک و مشخص، عرشه فولادی با دوام و زیباست و به راحتی نگهداری می شود.
عرشه با دوام
عرشه با دوام
 • سازگاری با آب و هوا: عرشه فولادی را می توان در انواع شرایط آب و هوایی برپا کرد . به علاوه از این طریق هزینه ای که در سایر سیستم های سقف ممکن است رخ دهد از بین می‌رود.
 • مقاومت در برابر آتش: برای بسیاری از مجموعه های استاندارد سقف و کف که دارای عرشه هستند رتبه بندی های استاندارد ULC and  UL در دسترس است.
 • ماندگاری اثبات شده: عرشه فولادی دارای بیش از 60 سال سابقه خدمات موفقیت آمیز است که نشان دهنده دوام آن است.
 • اقتصاد و ارزش: ارزش از ترکیب هزینه های اولیه ، هزینه های چرخه زندگی و عملکرد کلی تعیین می شود. مجموعه های عرشه فولادی بهترین مقدار با کمترین هزینه در طراحی سقف و فلور هستند و دارای عملکرد عالی می باشند.

انتخاب ورق و مواد به کار برده شده در عرشه فولادی:

تمام محصولات عرشه فولادی یک نکته مشترک دارند: آنها از ورق استیل با روکش فلزی کنترل شده با کیفیت بالا ساخته شده اند. هر یک از اجزای ورق فولاد (هسته و پوشش های فولادی) برای سرویس دهی محصول نهایی مهم هستند. طیف وسیعی از خواص و پوشش های فولادی در دسترس است که باعث می‌شود گزینه های مختلفی برای تعیین مواد مناسب موجود باشد. مهم است که پوشش ها متناسب با شرایط محیطی پیش بینی شده انتخاب شوند.

ورق مناسب عرشه فولادی
ورق مناسب عرشه فولادی

سیستم های بستن:

اتصال عرشه به سازه را می توان با استفاده از تعدادی سیستم چفت و بست سازه ای ایجاد کرد. متداول ترین روش های اتصال جوشکاری قوس الکتریکی ، پیچ های ورق فلزی و پین های پنوماتیک یا پودر است.

هسته فولادی:

عرشه فولادی یک محصول مهندسی شده است و باید از ورق فولاد با ویژگی های ساختاری مجاز تولید شود. ضخامت هسته فولادی مطابق با نیازهای سازه انتخاب می‌شود. برای تعیین ضخامت محصول باید از ضخامت اعشاری استفاده شود. استفاده از اعداد سنج برای ضخامت مشخص توصیه نمی شود زیرا بین عدد اندازه و حداقل ضخامت رابطه کاملاً پذیرفته شده ای وجود دارد.

عرشه مناسب
عرشه مناسب

پوشش های فلزی:

مهم است که مقاومت احتمالی فولاد کنترل شود و اجازه ندهد تا بر یکپارچگی و مقاومت محصول تأثیر بگذارد بنابراین ، هسته فولاد باید در برابر محیط محافظت شود. اولین خط حفاظت از فولاد با پوشش موضعی است که یکی از موثرترین روشهای محافظت از فولاد برهنه در برابر خوردگی را تامین می کند. پوشش های 55٪ آلیاژ آلومینیوم روی، روی (گالوانیزه) و روکشهای آلیاژ آهن روی (گالوانیزه) پوشش های ضد حفره ای سخت و غیر متخلخل را ایجاد می کنند که اجازه نمی دهد رطوبت با فولاد تماس پیدا کند. علاوه بر این که به عنوان یک مانع محافظتی عمل می کند ، روی موجود در پوشش می تواند خود را “فدا” کند تا در صورتی که فولاد در معرض رطوبت قرارگرفت زنگ نزند و از آن محافظت کند. محافظت هنگامی اتفاق می افتد که دو فلز غیر مشابه در تماس الکتریکی باشند و با آب و اکسیژن جفت شوند. تحت بیشتر شرایط ، یک پوشش روی به طور معمول می تواند از شکاف های فولاد لبه دار یا لبه ها تا 1 میلی متر محافظت کند.

برای مشاهده دیگر محصولات با کیفیت ما از جمله نبشی ها و نیز برای آگاهی از قیمت نبشی تنها کافیست وارد این صفحه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *